Arnavutköy'de Kanal İstanbul Çed Raporu Toplantısında Gerilim..


Bu haber 2018-03-27 22:15:29 eklenmiş ve 355 kez görüntülenmiştir.
Arnavutköy'de Kanal İstanbul Çed Raporu Toplantısında Gerilim..

Arnavutköy Belediyesi Kültür Merkezi toplantı salonunda Kanalistanbul Projesi için Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) Raporu Bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantı öncesinde içeriye alınmayan yaşam savunucuları ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Toplantının yapıldığı salona giren HDP Ekoloji Komisyonu üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün, toplantının usulen yanlış yapıldığını vurgulayarak yaşam savunucularını salonu terk etmeye çağırdı. Üstün konuşmaya başladığı esnada salon sessizliğe büründü.

İstanbul'da 4 ilçe sınırında 37 mahallede 373 bin hanede 996 bin kişiyi ilgilendiren Kanal İstanbul'a ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkililerince  Arnavutköy Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya yurttaşlar toplantı salonunun dolu olduğu gerekçesiyle alınmadı. Bunun üzerine vatandaşlar ile polis ekipleri arasında tartışmalar yaşandı. 
 
Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) yönetmeliği gereğince Kanal İstanbul Projesi kapsamında, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy sınırları içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan Kanal İstanbul Projesi halkı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Bilgilendirmeyi Kanal İstanbul Proje Koordinatörü Bora Erdem yaptı. Erdem, projenin açıklanmasıyla birlikte farklı kurum ve kuruluşlar ve üniversiteler tarafından alternatif yolların tespit edilmesi, su kalitesiyle ilgili analiz çalışması ve finansa yönelik çalışmaların yapıldığını belirtti. Erdem, projedeki en önemli hedef olarak tehlikeli tankerlerden dolayı olası çevre felaketini önlemek olduğunu vurguladı. Erdem, proje sırasında 1,5 milyar metre küp hafriyat çıkarılacağını söyledi. 

VATANDAŞLAR MAĞDURİYETLERİNİ SORDU 

Açıklamanın ardından vatandaşlar arsaları ve evleri ile ilgili mağduriyet yaşayıp yaşamayacaklarını yetkililere sordu. Bazı vatandaşlar projeye ilişkin memnuniyetlerini ifade ederken, bazıları da mağduriyet yaşamak istemediklerini ve endişelerini dile getirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcı Ali Rıza Tanas vatandaşların her birinin mağduriyetlerine raporda yer vereceklerini söyledi. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Arnavutköy haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
DÖVİZ KURLARI
Kur Alış Satış
Dolar 5.3392 5.3606
Euro 6.0865 6.1109
Arşiv Arama
- -
Anket
DurumHaber - Bölgenin Güçlü Sesi©
Copyright 2007 - 2015 DurumHaber. Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz