Eyüpsultan'da dev restorasyon projeleri başladı


Bu haber 2018-05-07 16:53:56 eklenmiş ve 345 kez görüntülenmiştir.
Eyüpsultan'da dev restorasyon projeleri başladı

EYÜPSULTAN Tarihi Merkez (ESTAM) Tanıtım Toplantısı Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Numan Kurtulmuş, "ESTAM projesinin İstanbul ve Eyüpsultan semtimiz için çok hayırlı ve önemli bir proje olacağına inanıyorum? dedi.

İstanbul'un fethinden sonra sur dışında kurulan ilk yerleşim yeri olma özelliği taşıyan Eyüpsultan, 98 hektarlık alanda yürütülen 67 projeyle, Eyüp Sultan Tarihi Merkez (ESTAM) kapsamında ihya ediliyor.

İlçemizin tarihi ve kültürel varlıklarını aslına ve medeniyet birikimine uygun şekilde ihya etmek için başlatılan Eyüp Sultan Tarihi Merkez Yönetimi (ESTAM) Projesinin tanıtım programına Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da katıldı. Ensari Konağı'nda gerçekleştirilen toplantıda Eyüpsultan'daki projeler konuşuldu.

EYÜP SULTAN TARİHİ MERKEZ YÖNETİM PROJESİ

560 yıllık tarihiyle İstanbul'un en eski yerleşim birimlerinden biri olan Eyüpsultan'da dev restorasyon projeleri başladı. Tarihi mirası ihya etmek için 500 milyon TL bütçe ayrıldı. Proje, Eyüpsultan Tarihi Merkez içerisinde bulunan eşsiz eserlerin restorasyonundan, yolların yayalaştırılmasına, yeni otoparklardan, gezi rotalamalarına, metro ve raylı sistem hatlarına kadar çok kapsamlı bir ihya ve gelişim programını içeriyor.

Projenin tüm unsurları tamamlandığında Meydan'ın Haliç'le bağlantısı yeniden kurulacak, karmaşa ve kaos son bulacak, şehrin sosyal ve kültürel gelişimi de kesintisiz devam edecek.

Söz konusu projelerden bazıları ise, 'Mezar Taşı Konservasyon ve Sergileme Alanı, Eyüp Sultan Müzesi Anı Evi, Haliç Deniz ulaşımı ve Eyüp Sultan İskelesi Geliştirme Projesi, Sekbanbaşı Ramazan Ağa Sıbyan Mektebi, Haliç Silueti Aydınlatma Projesi, Eyüp Oyuncakları Çocuk Parkı ve Kukla Tiyatrosu,Tarihi Çeşmeler Projesi, Çömlekçiler Hamamı Projesi ve Restorasyonu, Arpacı Hayrettin Camii Projesi ve Restorasyonu, Piyerloti İdris-i Bitlisi Tepesi Otopark Projesi, Zeynep Hatun Camii Projesi ve Restorasyonu.
 
kaynak.haberler.com
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EYÜP SULTAN haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
DÖVİZ KURLARI
Kur Alış Satış
Dolar 5.4363 5.4581
Euro 6.2248 6.2497
Arşiv Arama
- -
Anket
DurumHaber - Bölgenin Güçlü Sesi©
Copyright 2007 - 2015 DurumHaber. Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz