Süleyman Demirel


Bu makale 2017-04-10 11:11:10 eklenmiş ve 870 kez görüntülenmiştir.
Ülker Yavaş

Süleyman Demirel'in meşhur fıkraları

 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, siyasi hayatı boyunca mesajlarını çoğu zaman fıkra anlatarak verirdi.

 *** Yalçın Doğan'ı Demirel yemeğe götürmüş. Demirel'e sormuş, ''Referandum oldu olacak, Türk iç politikasında üç köşe noktası ve bu üç köşe noktasında 3 isim var. Evren, Özal ve siz… Bu üç kişi üçgenin hangi köşelerine yerleştirilmeli? Siz bu üçgenin neresindesiniz?” Demirel bir hikaye anlatarak soruyu yanıtlamış: 

HER ŞEYİM VAR AMA NAMAZ KILAMIYORUM Fakir bir adam zamanla paraya, yalılara, her şeye kavuşmuş. Bir arkadaşına da bir gün dert yanmış, 'Her şeyim var ama namaz kılmasını bilmiyorum'. Arkadaşı 'o kolay' demiş, 'camiye gidelim. Yolda ben sana nasıl namaz kılınacağını anlatırım.' Ve anlatmış.. 'Hoca ne yapıyorsa sen de onu yap. Ayrıca ben sana ne yapıyorsam sen de aynısını hocaya yap.' Camide adam söylenenleri eksiksiz yapmış. Bir ara arkadaşı uzanmış, adamın hayalarını sıkmaya başlamış, adam da aynı anda hocanın hayalarını. Hoca 'bırak' diye çırpınıyor. Adam 'bırakmam' diye çırpınıyormuş. 'Arkamdaki benim hayalarımı bırakmazsa ben de senin hayalarını bırakmam' Demirel hikayeyi şöyle bağlıyor: 'İşte üçgenin üç köşesindeki üç isim. Sayın Evren, Sayın Özal ve benim durumum böyle. Herkes birbirinin hayasını sıkmakla meşgul

 Bu fıkralar, dilden dile yayıldığı gibi, gazeteciler tarafından da toparlanarak kitap haline getirildi.

 Türker Sanal'ın, "Demirel'den siyasi fıkralar" kitabında, bizzat Demirel'in anlattığı pek çok fıkra yer alıyor
 
.BERDUŞTAN PADİŞAH OLURSA...
 Bir gün iki berduş kasaba meydanındaki pazarlarda aval aval dolaşıyormuş. Bakmışlar bir kalabalık, durmuşlar. Bir güvercin uçup gitmiş, berduşlardan birinin omzuna konuvermiş. Herkes toplanmış, berduşa "Sen padişahımız olacaksın!" demişler. Berduş kabul etmemiş, ısrarla hayır demiş. Daha sonra güvercin havada birkaç tur atıp tekrar aynı berduşun omzuna konunca, ısrarlara dayanamayıp padişah olmuş. Arkadaşı olan berduşu da başbakan yapmış. Sonra başlamış zulme, boyun vurmaya, vergi salmaya. Arkadaşı "Yapma, etme, halk kızacak." demiş. Berduş padişahın cevabı ise şöyle olmuş: "Güvercin uçurup padişah seçen halka böylesi az bile!" 
 
YENİSİNİ YAPALIM 
Çocuk pek cılız doğmuş, bir türlü hastalıktan kurtulamamış. Anası, çocuğunu alıp doktora götürmüş. Doktor çocuğa göz ucuyla baktıktan sonra anasına dönüp "Soyununuz!"demiş. Çocuğun anası "Hasta olan ben değilim." deyince doktor da şöyle cevap vermiş. "Bu çocuk adam olmaz, sen soyun da yenisini yapalım, daha kolay olur."
 
Bu vesile ile bizde Süleyman Demireli rahmetle anmış olalım
 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
E-Mail Bülten Kaydı
DÖVİZ KURLARI
Kur Alış Satış
Dolar 5.4363 5.4581
Euro 6.2248 6.2497
Arşiv Arama
- -
Anket
DurumHaber - Bölgenin Güçlü Sesi©
Copyright 2007 - 2015 DurumHaber. Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz